top of page

Na co si dát pozor při výběru svatebního fotografa?

Možná jste se právě zasnoubili, gratuluji! Jednou z věcí, kterou při plánování svatby budete řešit, je poptávání svatebního fotografa. Na co se však vašeho fotografa zeptat, či jak najít toho svého, se dozvíte právě v tomto článku.


Na co si dát pozor při výběru svatebního fotografa?

1. Nejprve je třeba se rozhodnout, jaký styl fotografie chcete ve svatební den. Udělejte si průzkum trhu a zjistěte, který tip fotografií se vám líbí více. Někteří fotografové mají svou práci s vyšší saturací, tedy velmi barevné, jiní "vyznávají" velmi trendy světlí a elegantní styl fotek, Další může být úprava fotek do teplých až hnědých tónů. Rozhodněte se na základě vašich preferencí, stejně tak na tipu vaší svatby.

2. Vytvořte si nástěnku na Pinterestu

Vytvořením nástěnky fotografií, které se vám líbí, zjistíte, k jakému stylu svatební fotografie vás to táhne. Následně svou představu můžete ukázat svému potenciálnímu fotografovi, zda je něco podobného jeho stylem.


3. Máte v ceně předsvatební / zásnubní focení? Já osobně dávám balíčky s předsvatební focením, neboť si myslím, že je to krásná a možná i důležitá součást vašeho svatebního zážitku. PROČ MÍT PŘEDSVATEBNÍ FOCENÍ?

Nejenže získáte příležitost prožít krásné odpoledne se svou milovanou polovičkou a pár dalších fotek vás obou, ale hlavně se dozvíte, jak váš fotograf fotí a jak se s ním / s ní cítíte.

Odzkoušíte si, jaké to je, stát před objektivem a ve svatební den to již bude hračka s pocitem, že vás fotí vaše "známá" a ne zcela cizí člověk.

Na co si dát pozor při výběru svatebního fotografa?

4. Mají portfolio, které si můžete prohlédnout? Možnost projít si fotografovo portfolio znamená, že uvidíte, jak profesionální jsou jejich snímky. Dá vám pocítit jejich styl, ale také vás může ujistit, že jste našli někoho, kdo umí fotit kvalitně a odráží váš styl. Nechcete skončit s nekvalitními snímky, s albem plným černobílých fotek, či jednoduše stylem, který nijak neodráží vaše preference.

5. Pracovali již dříve na místě vaší svatby? Mít někoho, kdo zná vaše svatební místo z předešlých akcí, znamená, že ví, kde získat nejlepší záběry a které úhly fungují nejlépe. Možná vědí, že za jedním rohem je nádherné prostředí, které vytvoří ty nejúžasnější záběry nevěsty a ženicha. je to určitě výhoda.

Nepanikařte, pokud na vašem místě zatím nefotili. Určitě to není problém. Pokud plánujete návštěvu místa, nabídněte fotografovi, aby jel s vámi, se na místo podívat


6. Jak dlouho budou v den pracovat? Na délce focení se společně domluvte předem. Většina fotografů však nabízí balíčky na základě délky focení během vašeho dne a tak hned budete vědět, kolik vás bude stát nafocení pouze obřadu vs celého dne se vším všudy. Ujasněte si proto, co vše chcete mít na fotografiích. Divoká diskotéková party už na fotografiích nemusí vypadat nejlépe a vy budete platit extra za další dlouho hodiny fotografa na místě,

Můj nejrezervovanější balíček je od příprav po krájení dortu a první tanec, záleží na programu vašeho dne, ale většinou se jedná o 6 až 8 hodin na místě.

Na co si dát pozor při výběru svatebního fotografa?

7. V jakém formátu fotky obdržíte? Zeptejte se také na formu předání fotografií, budou všechny tištěné, na USB, nebo jen ke stažení online? Dostanete fotoalbum či jiné fotoprodukty?

Budou fotografie ve vysokém rozlišení vhodném pro tisk?

8. Budou vaše fotografie retušovány? Je vždy dobré zjistit, zda fotograf retušuje či jinak fotografie upravuje. Někteří klienti retuš vyžadují, jiné nevěsty se obávají, že si nebudou podobné. Já například kompletní retuš fotek nedělám, je to zdlouhavé a hlavně nepřirozené, avšak pokud vidím pupínek, šmouhu, špínu či jiný zjevně rušivý element, pak upravím.

9. Kdo má práva k vašim fotografiím a jak je bude fotograf ukládat? Uchovává váš fotograf vaše pořízené fotografie a jak dlouho? Vždy je dobré si to zjistit v případě, že svou kopii ztratíte nebo se vám porouchá počítač apod. Zjistěte si také, kdo vlastní práva k fotografiím. Pokud nevlastníte práva vy, pak možná nebudete moci sdílet obrázky na sociálních sítích nebo si nechat vytisknout další kopie pro členy své rodiny. Mnoho svatebních fotografů vám v dnešní době dává práva na fotografie z vašeho dne.

Mohou vás i požádat o povolení k jejich použití pro marketing na sociálních sítích či jako ukázkovou galerii na jejich webu.

22 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


Najdete mě na Instagramu

Příručka pro úspěšný Instagram

thumbnail.png

Naučte se využívat plný potenciál vašeho Instagramu a přiveďte tak dlaší sledující či klienty.

Tiskněte fotografie s LAAB

15c94a33.jpg

Vítejte na mém blogu. Zde sdílím své nejnovější práce, tipy na sociální media, podnikání a aktuality ze světa fotografe. Čtení si nejlépe vychutnáte s šálkem kávy nebo sklenkou vína!

bottom of page