top of page

Proč je focení "tak drahé"? Aneb, co vše je za cenou fotografa?

Proč je fotografování od profesionála tak "drahé"?

Toto je často pokládaná otázka, kterou následují otázky typu "Šlo by to levněji?" případně "A dáte mi další fotografie zadarmo, když je nechci upravit?"


Proč je focení "tak drahé"? Aneb, co vše je za cenou fotografa?

Tak, jako v každé jiné práci, i fotograf je placen za svůj čas, ale není to jen čas strávený za fotoaparátem (který vidíte), ale je to několikanásobně delší čas strávený dojížděním a následně u počítače nad úpravou snímků a počítá se do toho samozřejmě i dalších několik hodin komunikace se zákazníky pomocí mailu, SMS, telefonu případně facebooku.

čas dojezdu a odjezdu - čas na místě - čas stahováním / zasíláním / úpravou a komunikací


Samozřejmostí je tedy i technika pro focení, která opravdu není levná. profesionální fotoaparát je někde od třiceti tisíc a jde to ještě mnohem dál a to samé objektiv, kterých je většinou zapotřebí více. Dále to jsou SD karty a zálohové disky a jakákoli technika se může kdykoli porochoat nebo opotřebovat a je třeba servisu.

Fotografie se navíc upravují ve speciálních programech, které také něco stojí a potřebujete k tomu dobrý počítač s velkou pamětí, aby byl schopný "schroupat" tisíce fotek a nezapomeňme ani na elektřinu, které je zapotřebí, aby vše tohle fungovalo a bylo nabité!

foto technika - počítač - elektřina - servis zařízení

Tak jako všichni pracující, i fotograf musí ze svého výdělku odvádět poplatky jako jsou daně, sociální, zdravotní apod. V neposlední řadě samozřejmě potřebuje fotograf také něco pro sebe na živobytí, kvůli čemuž vlastně i profesionálně fotí.

Je v tom samozřejmě zahrnut i fotografův um a oko na věc, pravděpodobně se dále vzdělává, takže platí za kurzy a semináře. Dobrý fotograf vám poradí i jak se obléci, jak pózovat, má cit pro estetiku apod.

Ano, můžete se vyfotit mobilem, ale bude to ono? Budete na fotografii všichni? Budete schopni si fotografii vytisknout na plátno do obýváku?

Práce fotografa je služba jako každá jiná, pokud si domu pozvete plynaře, nebo přijedete do autoservisu, také se neptáte, zda by to šlo levněji, nebo se slevou :)26 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Najdete mě na Instagramu

Příručka pro úspěšný Instagram

thumbnail.png

Naučte se využívat plný potenciál vašeho Instagramu a přiveďte tak dlaší sledující či klienty.

Tiskněte fotografie s LAAB

15c94a33.jpg

Vítejte na mém blogu. Zde sdílím své nejnovější práce, tipy na sociální media, podnikání a aktuality ze světa fotografe. Čtení si nejlépe vychutnáte s šálkem kávy nebo sklenkou vína!

bottom of page